Makijaż permanentny, czyli zabieg, polegający na wprowadzeniu pigmentów (barwnika) do warstwy naskórka cieszy się obecnie ogromnym powodzeniem. Podkreśla on na trwałe oprawę oczu, linię rzęs,czy piękny kolor ust, tak abyśmy nie martwiły się codziennym makijażem.
Nasza linergistka (specjalistka od makijażu permanentnego) – Kinga Wiśniewska, odpowiada na najczęściej zadawane przez Was pytania. Przypominamy o naszej promocji 15 % na wszystkie makijaże permanentne do 24 marca!
W lutym pojawiła się w Medical Orkana oferta makijażu permanentnego. Dla kogo przeznaczona jest ta oferta?
Makijaż permanentny to zabieg premium dla wyjątkowych kobiet, które pragną w naturalny sposób podkreślić swoją urodę. Często mylony jest z tatuażem, chociaż znacznie się od niego różni. Jest robiony znacznie płycej, bo w naskórku, a nie skórze właściwej. Używamy do niego specjalnych pigmentów, a metody pigmentacji estetycznej mają za zadanie delikatnie podkreślić piękno każdej kobiety, bez efektu sztucznego przerysowania. W przeciwieństwie do tatuażu, prawidłowo wykonany makijaż permanentny nie zostaje z nami na całe życie i wymaga odświeżenia po pewnym czasie. Jakim – to już zależy od indywidualnych właściwości naszej skóry. Kluczowym elementem przed wykonaniem takiego makijażu jest wywiad z klientką na temat jej oczekiwań. Potrzeby klientki definiują jakiej metody użyjemy podczas pigmentacji. Są np. panie, które preferują wyraźnie zarysowane brwi, ale są i takie, które wolą delikatne brwi, a bardziej podkreślają usta. W kwestii doboru koloru panie najczęściej zdają się na moje sugestie, ponieważ mam wiedzę specjalistyczną i wiem, jak dany pigment wygląda po wygojeniu, a także czy będzie odpowiedni dla danego typu urody.
Jakie metody pigmentacji brwi, ust i powiek oferujesz?
W przypadku brwi podstawowymi technikami pigmentacji są powder ombre brows (końcówka brwi i dół mocniej zaznaczone, natomiast początek i góra jest delikatna, pudrowa), powder brows (najdelikatniejsze, po wygojeniu wygląda jak delikatny puderek między włoskami) i bardzo popularna ostatnio technika insta brows (dla odważnych pań, mocno zaznaczona podstawa brwi i łuk, początek delikatnie rozcieniowany).
W przypadku ust do wyboru mamy technikę full lips (która obejmuje zaznaczenie konturu ust i perfekcyjne wypełnienie ust kolorem), ombre lips (cienowanie ust z użyciem kilku kolorów) czy efekt 3D (efekt trójwymiarowego powiększenia ust). Dodatkowo możemy jeszcze rozświetlić skórę ponad konturem ust, robiąc tak zwane lip light.
Dla pięknego podkreślenia oczu mogę zaproponować paniom kreskę zagęszczającą rzęsy lub kreskę dekoracyjną, przeznaczoną dla zwolenniczek mocniejszego makijażu i tak zwanego „kociego oka”. Kreska dolna polega na wykonaniu pudru na dolnej powiece. W tym przypadku nie pigmentujemy linii, ponieważ mogłaby ona pomniejszyć optycznie oko.
Pracujesz na produktach marki Long-Time-Liner®. Czym one wyróżniają się od innych marek na rynku makijażu permanentnego?
Moja współpraca z marką Long-Time-Liner® to bardzo świadoma i przemyślana decyzja. Na rynku jest wiele marek oferujących pigmenty i maszyny do pigmentacji estetycznej, ale to właśnie marka Long-Time-Liner®dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wysokiej jakości produktów zyskała renomę na świecie. Samo szkolenie, które ukończyłam w Centrum Makijażu Magdaleny Bogulak w Warszawie, było bardzo złożone i wieloetapowe. Z kolei sprzęt do pigmentacji Long-Time-Liner® oraz barwniki, jako jedyne produkty do makijażu permanentnego na rynku, posiadają atesty medyczne. To gwarantuje najwyższą jakość produktów, a także maksymalne bezpieczeństwo dla klientek. Pigmenty posiadają ponadto liczne certyfikaty europejskie, nie powodują alergii i nie były testowane na zwierzętach. To wiodąca marka premium wywodząca się z Niemiec, która gwarantuje bezpieczeństwo i profesjonalizm.
Jak wygląda krok po kroku zabieg pigmentacji estetycznej?
Wizyta zaczyna się od szczegółowego wywiadu z klientką, upewnieniu się, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu, uzupełnieniu ankiety dotyczącej stanu zdrowia. To bardzo ważny element zarówno dla mnie, jak i dla bezpieczeństwa klientki. Po wypełnieniu formalności przechodzimy do profesjonalnego rysunku pigmentowanego obszaru i wyboru metody oraz barwnika. Jeśli jest taka potrzeba, znieczulamy miejsce które zostanie poddane zabiegowi, a następnie przechodzimy do pigmentacji obszaru. Na koniec nakładamy specjalny preparat, przyspieszający gojenie. Następnie przekazuję klientce preparaty do pielęgnacji i zalecenia pozabiegowe. Na kolejną wizytę z klientką umawiam się po miesiącu, na dopigmentowanie.
Czy klientka powinna w jakiś szczególny sposób przygotować się do zabiegu?
Jest szereg zaleceń przed zabiegiem, które różnią się w zależności od tego, jaki obszar ma być pigmentowany. W przypadku pigmentacji brwi należy pamiętać o tym, by odstawić wszystkie odżywki pielęgnacyjne, zrezygnować z henny i laminacji na 3 miesiące przed zabiegiem. W przypadku pigmentacji oczu należy zrezygnować z odżywek na porost rzęs, sztucznych rzęs, a także z liftingu, henny, a na zabieg przyjść bez soczewek kontaktowych. Z kolei przed pigmentacją ust zapobiegawczo należy zażyć lek przeciwko wirusowi opryszczki, niezależnie od tego, czy klientka ma do niej tendencję, czy nie. Dodatkowo niezależnie od obszaru pigmentacji, należy pamiętać, żeby nie brać wybranych leków, nie pić mocnej herbaty czy kawy w dniu zabiegu. Ma to na celu uniknięcie rozrzedzenia krwi i ewentualnego wzmożonego krwawienia. Przed pigmentacją zawsze wysyłam klientce zalecenia, aby mogła się z nimi zapoznać. Oczywiście trzeba też koniecznie zaznajomić się z przeciwwskazaniami, zanim zapiszemy się na zabieg.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego?
Przede wszystkim przyjmowanie różnego rodzaju leków, sterydów czy antybiotyków. Jeśli je przyjmujemy, należy poinformować o tym linergistkę i skonsultować czy nie są one przeciwwskazaniem. Nie możemy wykonać makijażu w przypadku stanów zapalnych (wirusowych, grzybiczych lub bakteryjnych), chorób skóry czy alergiach. Przeciwwskazaniem jest także nowotwór w trakcie leczenia, ciąża czy nawet zwykłe przeziębienie. W przypadku pigmentacji ust wykluczeniem jest także aktywna opryszczka (należy wtedy odczekać minimum 4 tygodnie), czy niedawno przebyty zabieg z zakresu medycyny estetycznej.
A co z pielęgnacją po zabiegu makijażu permanentnego?
W przypadku pigmentacji oczu należy utrzymywać obszar suchym. Możemy ewentualnie stosować okłady z dobrze odsączonej torebki czarnej herbaty na opuchliznę powiek, która ustąpi na drugi dzień. Najlepiej wcześniej schłodzić torebeczkę w lodówce. W przypadku pielęgnacji brwi i ust przemywamy obszar po zabiegu zamoczonym tylko w wodzie i bardzo dobrze odsączonym wacikiem, wykonując jedynie delikatny ruch „tapowania”. Potem, dwa razy dziennie smarujemy obszar specjalnym kremem, który klientka dostanie w prezencie. W przypadku makijażu ust należy pamiętać o dalszym przyjmowaniu leków przeciwko opryszczce oraz o picu płynów przez słomkę przez pierwszych kilka dni. Szczegółowy wykaz zaleceń przekazuję po zabiegu. Ważne i warte podkreślenia jest regularne stosowanie na pigmentowany obszar kremów z filtrem UV.
A co z bólem towarzyszącym pigmentacji? Czy makijaż permanentny boli?
Jest wiele czynników, które można brać pod uwagę, jeśli chodzi o ból. Każda klientka ma swój własny próg bólu. Dodatkowo na odczucia wpływ ma także faza cyklu miesiączkowego, wybór pigmentowanego obszaru czy nawet samopoczucie. Brwi są niemal bezbolesne. Klientki porównują uczucie do delikatnego „drapania”, a niektórym zdarza się nawet zasnąć podczas zabiegu. Zabiegi pigmentacji oczu i ust są nieco bardziej odczuwalne ze względu na unerwienie tych delikatnych obszarów. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to można zastosować znieczulenie, które maksymalnie minimalizuje ból i poprawia komfort zabiegu. Klientki więc nie mają się czego obawiać.
Jak wygląda proces gojenia makijażu permanentnego?
Wiele pań, oglądając zdjęcia z pigmentacji, obawia się, że po zabiegu ich brwi lub usta będą zbyt ciemne lub nienaturalne. Zawsze staram się podkreślać, że około 90% zdjęć z pigmentacji, które widzimy w social mediach są zrobione bezpośrednio po zabiegu. Wtedy wydaje się, że są one zbyt ciemne. Blaknięcie makijażu permanentnego podczas gojenia to naturalny proces, na który ma wpływ: utlenianie skóry, eliminacja limfatyczna, a także naturalna wymiana tkanek. Po pierwszej wizycie kolor może utlenić się nawet do 70%, a ostateczny kolor dopracowywany jest podczas tak zwanego „dopigmentowania”, które wykonywane jest zazwyczaj miesiąc po pierwszym zabiegu. Jest ono wliczone w cenę pierwszego zabiegu.
Jak długo utrzymuje się efekt pigmentacji estetycznej?
Efekt utrzymuje się zazwyczaj od 1 do nawet 2 lub 3 lat. Jeśli jednak chcemy, żeby nasz makijaż wyglądał zawsze świeżo, zalecane jest odświeżenie koloru po roku. Taki zabieg do roku jest odpłatny 50% ceny regularnej, potem kosztuje już regularną cenę.
Czy makijaż permanentny brwi oznacza rezygnację z henny?
Może oznaczać rezygnację z henny, ale nie musi. Wszystko zależy tak naprawdę od urody i indywidualnych predyspozycji klientki. Staram się zawsze dobrać pigment jak najbardziej zbliżony do naturalnego koloru brwi i zazwyczaj po takim zabiegu nie jest wymagana już żadna ingerencja w kolor, jedyne ewentualna regulacja włosków. Sama, od kiedy posiadam makijaż permanentny, całkowicie zrezygnowałam z henny i kolorowych kosmetyków do brwi, ponieważ posiadają dobry kształt i kolor. Są jednak panie, które mają włoski bardzo jasne, wtedy sugeruję zrobić raz na jakiś czas delikatna hennę, przyciemniająca włoski. Ale oczywiście bezpośrednio po pigmentacji należy wstrzymać się z jakimikolwiek zabiegami, dopóki brwi się całkowicie nie zagoją.
Zabieg makijażu permanentnego to spora inwestycja. Co składa się na cenę?
Przede wszystkim doświadczenie i przebyte kursy. Im więcej szkoleń na rynku, tym większy wachlarz metod, technik pracy, dni szkoleniowych i praktyk. Praca linergistki to nieustanne doskonalenie warsztatu, a także wprowadzanie nowych technik. Szkolenia z makijażu permanentnego kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od renomy firmy, stopnia zaawansowania i czasu trwania, a wszystko po to, abyśmy były specjalistkami w tym zakresie. Duże znaczenie ma także maszyna oraz produkty na których pracujemy. Makijaż permanentny to coś, z czym będziemy budzić się każdego dnia, dlatego wybierając swoją linergistkę, bardziej niż ceną, należy sugerować się jej doświadczeniem, odbytymi kursami, wiedzą, a także sprzętem oraz pigmentami na jakich pracuje. Efekt makijażu będzie widoczny na twarzy nawet przez kilka lat, zatem decydując się na taki zabieg, inwestujesz długoterminowo w swój piękny wygląd.
Dlaczego warto zainwestować w makijaż permanentny?
Przede wszystkim dla wygody i oszczędności czasu. Każda z nas chce wyglądać pięknie niezależnie od pory dnia i nocy. Makijaż permanentny pozwoli zaoszczędzić czas, który poświęcamy na codzienny makijaż. Ponadto jest niezwykle trwały i odporny na wodę i pot. Niezależnie od tego, czy uprawiamy sport czy pływamy, a także czy pada śnieg czy jest upał, mamy pewność, że będzie on wyglądał idealnie. To również zabieg polecany osobom, które chcą skorygować kształt swoich brwi lub ust ze względu na asymetrię. Jest doskonałym rozwiązaniem także dla osób z rozszczepem wargi, bo dzięki precyzyjnemu pigmentowaniu, można wyrównać kolor i polepszyć kontur ust, co wpływa na poprawę ich proporcji i symetrii.
Czy mężczyźni też mogą poddać się makijażowi permanentnemu, czy jest to zabieg przeznaczony wyłącznie dla kobiet?
Tak, mogą. Panom możemy także delikatnie przyciemnić brwi, czy skorygować czerwień wargową. Są panowie, którzy decydują się nawet na delikatne zagęszczenie linii rzęs. Oczywiście procent panów, decydujących się na ten zabieg jest jeszcze niewielki, ale ma tendencję rosnącą.
Czy był taki zabieg, który szczególnie zapadł Ci w pamięć?
Pierwszy, zrobiony podczas podstawowego kursu, chociaż pamiętam każdą moją klientkę. Traktuję każda z pań bardzo indywidualnie. Przed zabiegiem staram się poznać klientkę, jej potrzeby i obawy. Pamiętam też reakcje pań na efekt końcowy. Każdy zabieg makijażu permanentnego to pewnego rodzaju metamorfoza, mała lub większa. Uwielbiam moment, w którym podaję klientce po zabiegu lusterko, a na jej twarzy pojawia się uśmiech.
Kinga Wiśniewska – profesjonalistka w dziedzinie makijażu, współpracuje renomowaną firmą Long-Time-Liner® , która obecnie jest najchętniej i najczęściej wybieraną marką przez linergistów.